CZĘSTO ZADAWANE PYTANIA. FAQ -porady
SPIS TREŚCI
1) USZCZELNIANIE INSTALACJI C.O.
2) ZABEZPIECZANIE INSTALACJI C.O. (INHIBITORY)-Miedź i aluminium w jednej instalacji
3) ZABEZPIECZANIE PRZECIWMROZOWE C.O.
4) CZYSZCZENIE INSTALACJI (STRONA WODNA)
5) PROBLEMY Z KOMINEM, SADZĄ, ODPROWADZANIEM SPALIN (czyszczenie strony ogniowej)
6) INNE ZASTOSWANIA NASZYCH PREPARATÓW
--------------------------------------------------------------------------------------------------
USZCZELNIANIE INSTALACJI C.O.
----------
Czy uszczelniacz ELES-FIX może doprowadzić do uszkodzenia pomp (elementy wirowe) pracujących w instalacji??
Odpowiedź
 Nie ma takiej możliwości. Stężenie preparatu w instalacji jest na tyle niskie, że nie ma wpływu na żadne ruchome części instalacji. Nie zmienia on w odczuwalny sposób właściwości jakie posiada woda: gęstość czy lepkość. Bez obawy można go stosować we wszystkich rodzajach instalacji.
----------------
Czy prawdą jest że preparat do uszczelniania można zastąpić wodą szklaną?
Odpowiedź
Można, tak jak można również środkiem do uszczelniania chłodnic samochodowych, wiórami aluminiowymi, fusami z kawy i dziesiątkami innych środków.
Ja jednak polegałbym bardziej na czymś co zostało wyprodukowane z myślą o instalacji c.o.
Owszem, kiedyś stosowano wodę szklaną z braku innych środków ale specyfika wykonania instalacji c.o. zmieniła się nieco i może się okazać, że bardziej się popsuje niż polepszy.
-----------------
Mam nieszczelność w piecu węglowym na wysokości popielnika pod rusztem. Czy można zastosować uszczelniacz do uszczelnienia na okres tego sezonu bo na wiosnę wymieniam piec.
Odpowiedź
Jak duża jest nieszczelność? Środek ELES-FIX (LS-1) przeznaczony jest do uszczelniania niewielkich wycieków w instalacji. Nie wiem jak będzie się zachowywał w samym kotle, gdzie temperatury przekraczają te, które są w instalacji czyli do 100 st C. Jeżeli wyciek nie jest zbyt duży można spróbować zastosować uszczelniacz ale nie dam gwarancji, że uszczelni.
--------------
Dotyczy Eles-fix (LS-1). Ciśnienie w instalacji z 5 grzejnikami w domu jednorodzinnym( 1 kondygnacja) z piecykiem dwufunkcyjnym spada od 2 bar do 0.5 bara (minimum) podczas pracy kotła w ciągu ok.2 godzin.czy taką nieszczelność można uszczelnić za pomocą ls1 elels-fix????? instalacja jest  z rurek miedzianych.
Odpowiedź
Niestety, zbyt duży wyciek, można spróbować ale nie postawiłbym na to swoich oszczędności.
Pozdrawiam.
------------
Posiadam kocioł \"ISOFAT C-28E\' firmy Saunier-Duval. Kocioł ten posiada rozbudowany elektroniczny układ sterowania oraz wbudowany wymiennik płytowy. Proszę o informacje: czy w związku z tym mogę zastosować preparat ELES-FIX \"LS-1\" do doszczelnienia instalacji?
Odpowiedź
Proszę zapytać producenta kotła czy dopuszcza stosowanie takich środków. Ze swojej strony nie widzimy przeciwwskazań aby zastosować ELES-FIX LS-1 w Pańskiej instalacji pod warunkiem jej czystości a szczególnie wymiennika płytowego. Nie powinno się stosować uszczelniacza w większej ilości niż podaje producent. Zakamieniony wymiennik płytowy może zostać zapchany nadmierną ilością uszczelniacza.
------------
Witam, bardzo proszę o informację o produkcie mogącym doszcelnić instalcję glikolową.Mamy problem z instalacją dolnego żródła pompy ciepła, wypełnionej roztwotem glikolu o tem. krzepliwości ok. - 12 stop. C.
Odpowiedź
Nasz preparat ELES-FIX ma głównie zastoswanie do instalacji c.o. gdzie problem przecieków występuje najczęściej. Działa on na zasadzie "krzepnięcia" pod wpływem kontaktu z powietrzem - czyli w miejscu gdzie powstaje "otwór" w instalacji. Nie widzę przeszkód aby ten produkt nie mógłby być też użyty w Pana instalacji.Przeszkodą też nie jest glikol, który jest powszechnie używany w instalacjach c.o.
 ------------------
ZABEZPIECZANIE INSTALACJI C.O. (INHIBITORY) -Miedź i aluminium w jednej instalacji
Odpowiedź
Temat jest złożony i nie do rozwiązania za pomocą samego inhibitora CH2.
Jeśli w instalacji zachodzą niepokojące procesy jedną z przyczyn jest woda, jest łącznikiem wszystkich elementów systemu i nośnikiem zanieczyszczeń.
Nowe instalacje powinny być koniecznie wypłukane - zneutralizowane oraz przegrzane przed oddaniem do użytku. Jest to podstawowa sprawa. Grzejniki, rury i jak i wiele innych elementów instalacji są zabezpieczane tłuszczami i innymi preparatami konserwującymi, które woda wymywa i w połączeniu z kurzem i innymi zanieczyszczeniami dostającymi się do instalacji podczas montażu oraz wysoką temperaturą, tworzą osady trudne do usunięcia.
Aby temu zapobiec, po neutralizacji instalacji (preparat DS15), należy zabezpieczyć ją inhibitorem korozji (CH2), który w pewnym stopniu uzdatnia wodę kotłową oraz zabezpiecza warstwą ochronną instalację przed osadzaniem się i wytrącaniem niepowołanych związków.
W instalacji mogą się wytrącać różne osady w zależności od jakości wody - jej "bogactwa" w żelazo, wapnie i inne związki oraz tego z czego zbudowana jest instalacja i co w konkretnym przypadku ze sobą reaguje. Im instalacja zbudowana jest z większej ilości różnorodnych materiałów tym trudniej jest określić które są przyczyna naszych kłopotów. Bez konkretnych badań nie jesteśmy w stanie tego określić.
Większość osadów można skutecznie usunąć środkami czyszczącymi (SUPERDS, DS50) ale trzeba pamiętać, że bez zabezpieczenia instalacja będzie stale narażona na "ataki" osadów.  Pozdrawiam,
------------------
Proszę o odpowiedź na moje pytania.
Zainteresowała mnie Wasza oferta, proszę o poradę, jaki środek mam zastosować  w mojej domowej (160m2) instalacji c.o. z miedzi (piec kondensacyjny gazowy) i grzejniki stalowe. Instalacja ma rok a musiałem już wymienić  cieknący zawór kulowy (po zdjęciu lekko syczał w środku, jakby go polał kwasem i pokryty był cienka czarną warstwą ). Woda  naszej okolicy - dane w załączeniu. Czy wystarczy sam inhibitor czy też zmiękczyć  wodę, czym i jak. Jakiej produkcji są środki Ferdom  ? Proszę o poradę zanim zamówię u Was środki chemiczne.
Odpowiedź
Opisane przez Pana problemy często występują w instalacjach z rur miedzianych z elementami z innych materiałów, gdy nie została przeprowadzone neutralizacja/czyszczenie sytemu po jego instalacji (usunięcie topników, lutu, zanieczyszczeń, oleju w grzejnikach itp) . Wpływ na to w pewnym stopniu może mieć woda zasilająca. Z przedstawionego zestawienia wynika że woda odpowiada polskiej normie, ale pewne wskaźniki jak chlorki nie są w niej ujęte a mogą mieć niekorzystny wpływ na instalację. Wpływ może mieć także materiał z jakiego wykonany jest wymiennik ciepła w kotle.
Proponujemy;
1) Prep. czyszczący DS-15 na wyczyszczenie/ neutralizacja instalacji  2 litry
2) Inhibitor CH-2 zabezpieczenie instalacji 2 litry            Pozdrawiamy
----------------
Czy INHIBITOR MB-1 może być stosowany jako środek zabezpieczający do kotła dwufunkcyjnego kondensacyjnego?
Odpowiedź
Tak. Nie ma znaczenia jaki jest kocioł.
---------------
Jakie powinno być stężenie Inhibitora w instalacji i czy zwiększone stężenie jest szkodliwe dla instalacji?
Odpowiedź
Spokojnie można dolać więcej - nie ma stężenia krytycznego - większe i dokładniejsze zabezpieczenie Pan uzyska. Stężenie podawane przez producenta to 1 litr na ok 65 litrów wody w systemie.
________
Witam, w niedługim czasie chciałbym zakupić u Państwa inhibitor ponieważ posiadam w domu małą instalacje z miedzi i aluminiowe grzejniki. Nie mam natomiast pojęcia jak obliczyć dawkowanie tego środka. Tzn. w instalacji mam w sumie 4 grzejniki. 1 w kuchni, 2 większe w pokojach i 1 mały w 1 pokoju, do tego dochodzi grzejnik do suszenia w łazience (drabinkowy). Mieszkanie ma w sumie 45m2. Jaką ilość takiego środka potrzebowałbym?  Co ile lat, należy średnio ponownie wlać do instalacji ten środek? Dziekuje za odpowiedź i wskazówki.
Odpowiedź
Dawkowanie Copal CH2 to 1 litr na ok 60l wody. Stężenie nie jest krytyczne więc bez obawy może być więcej. Powinno sie zmieniać środek co ok 3 lata. Prawidłowe działanie środka zapewni wlanie go do czystej instalacji - pozbawionej osadów korozyjnych, szlamów itp.
 Co do ilosci wody - nie jestem w stanie powiedzieć ile jej jest ale łatwo sam pan sprawdzi: Znajdzie Pan producenta grzejników, w internecie ich dane techniczne i tabele pojemnosci wodnej. W zależności od długosci grzejnika i jego grubości obliczy Pan ile wody wchodzi w każdy grzejnik. W instrukcji kotła jest podana jego pojemność wodna. Na instalacje - rury - dodaje Pan ok 10% tego co w grzejnikach, w kotle i naczyniu ciśnieniowym. I ma Pan ilość wody w instalacji.
-------------
Które inhibitory są zalecane do instalacji typu "miedź+aluminium" ? Czy te same funkcje spełniają preparaty przeciwmrozowe?
Odpowiedź
Do instalacji miedź - alu jest zalecany Copal. Preparat przeciwmrozowy Stop-Ice (Alphi-11) jest na bazie Copalu i przy stężeniu 25% spełnia w pełni zabezpieczenie inhibitorowe. Jeżeli stężenie jest niższe trzeba dodać Copal w odpowiedniej proporcji.
---------------
Jak często należy uzupełniać w instalacji c.o inhibitor korozji?
Odpowiedź
Producent mówi, że inhibitor CH2 zabezpiecza instalacje w dostateczny sposób przez 3 do 5 lat pod warunkiem dodania go do szczelnej i czystej instalacji. Każde uzupełnianie wodą powoduje zmniejszenie stężenia i tym samym zmniejszenie zabezpieczenia.
ZABEZPIECZANIE PRZECIWMROZOWE C.O.
Witam
Mam takie pytanie chcialbym napelnic instalacje  c.o odpowiednim inhibitorem jest to  instalacja  miedz -aluminium, jednak ze instalacja jest napełniona płynem Petrygo przeciw zamarzaniu ,czy inhibitor COPAL moze byc mieszany Petrygiem.
Jest to instalacja ukl. otwartego 180 l,domowa  i podlaczony jest zasobnik podgrzewacz ciepłej wody
Prosze o odpowiedz   Pozdrawiam
Odpowiedź
Szanowny Panie
Po pierwsze ;Petrygo to niskozamarzający , wielosezonowy płyn do chłodnic samochodowych produkowany na bazie glikolu etylenowego.
Glikol etylenowy jest substacją trującą, w wypadku nawet niewielkiego przeciegu w wężownicy podgrzeacza wody, może dostać się do systemu wody pitnej (c.w.u).
Skutki nie są trudne do przewidzenia. Poniżej opis z "Wikipedii"
Po drugie- jest to produkty przeznaczony do chłodnic samochodowych, a
instalacje te są oczywście inne niż instalacje c.o.
Po trzecie  - ( jeżeli to nie wystarcza ) nie prowadziliśmy i nie zamierzamy
prowadzić badań na temat współdziałania naszych produktów z produktami
innych firm.
Po czwarte- nasza grupa produktów jest tak szeroka, i może zapobiegać
wszelkim problemom w instalacjach c.o. ZALANYCH WODĄ.
Pozdrawiamy
--------------
Witam!
Założyłem w nowo wybudowanym domu wodę oraz centralne ogrzewanie, nie chciałbym ogrzewać całą zimę  domu tylko chcę zalać instalację jakimś środkiem aby mi nic nie zamarzło. Do układu wchodzi około 100 litrów wody proszę mi podać jaki mam kupić środek i w jakiej proporcji go stosować. Proszę o szybką odpowiedź. Z góry bardzo dziękuję. Tomasz.
Odpowiedź
Powinien Pan wiedzieć, że nowo wybudowany dom powinien być ogrzewany w pierwszym sezonie- ale to tak na marginesie. Najlepszym środkiem przeciwmrozowym jest Stop-Ice (Alphi-11) Proponuje 30% w stosunku do ilości wody w instalacji. Zabezpieczy to do ok -20 st C. Dodatkowym zabezpieczeniem może i powinno być ustawienie pompy obiegowej lub całego kotła na czasowe włączanie sie - raz dziennie na kilka- kilkanaście minut.
-----------------
Witam mam pytanie co do antymrozowego inhibitora z waszej strony. Jak nastapi przeciek instalacji c o i płyn dostanie sie do wody uzytkowej pitnej czy jest mozliwosć zatrucia się? Prosze o odpowiedz. J.
Odpowiedź
Na szczęście nie będzie żadnego problemu w razie przecieku w  wymienniku ciepłej wody użytkowej, preparat anty-mrozowy STOP-ICE jest na  bazie nie-toksycznego glikolu propylowego (czyli zwykłego alkoholu). Woda
która jest w instalacji c.o. jest bardziej szkodliwa, w związku z czym jeżeli jest przypuszczenie przecieku należy je czy tak czy tak zreperować.
Preparat ALPRO 11 jest do zastosowań tylko technicznych, na bazie  toksycznego alkoholu etylenowego
----------------
CZYSZCZENIE INSTALACJI (STRONA WODNA)

Chcemy przeczyścić instalację c.o. przed wymianą grzejników. Niestety mamy problem z określeniem ilości wody w instalacji, więc chciałbym się powołać na Wasze doświadczenie. Jest to stara instalacja w domu piętrowym - lata 70. W kotłowni średnice 2", przyłącza grzejników 1". 
Dwie kondygnacje, 11 grzejników - żebra żeliwne 500mm - duże grzejniki. Tradycyjna"piętrówka" ok. 120-140 m2, instalacja stalowa - dołożona kotłownia gazowa w miedzi.
Wymiana starych grzejników żeliwnych na płytowe stalowe. Chodzi zapewne o szlam, niewielkie osady, rdza i trochę kamienia.
Myślę, że 5 litrów Super DS w zupełności wystarczy.
Pytania :
1/    Czyścić na starych grzejnikach czy po wymianie na stalowe ?
2/    Jak długo czyścić ?

Odpowiedź:
Określenie ilości wody w instalacji będzie dosyć proste po zastosowaniu się do tego co napiszę poniżej.
Czyszczenie zawsze przed wymianą!
Aby czyszczenie instalacji przebiegało efektywnie, ze zużyciem jak najmniejszej ilości środków czyszczących a tym samym z minimalnymi kosztami z tym związanymi należy przed czyszczeniem wypłukać instalację czystą wodą. Chodzi o to, by płynne zanieczyszczenia poruszające się z wodą w instalacji zostały usunięte przed właściwym czyszczeniem środkiem chemicznym. Można to nazwać czyszczeniem wstępnym mającym na celu wyeliminować zanieczyszczenia, które nie muszą być rozpuszczane chemicznie (nie zużyją preparatu czyszczącego). Po wstępnym czyszczeniu przystępujemy do czyszczenia właściwego - z dodanym preparatem, który "skupia się" na elementach niedających się wypłukać i pozostających trwale w instalacji.
Wstępne płukanie w starych instalacjach powinno się wykonać dwukrotnie: spuścić wodę, nalać świeżej, włączyć pompę na kilka minut i spuścić wodę.
Dzięki takiemu procesowi - w trakcie płukania wstępnego jesteśmy w stanie w miar dokładnie określić ilość wody w instalacji - patrząc na licznik wody w trakcie dopuszczania do instalacji.
Preparat czyszczący:
Obawiam się, że w budynku z lat 70tych Super DS może sobie nie poradzić. Tak długi czas pracy instalacji powoduje tworzenie się twardych, warstwowych osadów, których ten preparat nie zdoła usunąć. Osady takie, w obecnym stanie instalacji nie stwarzają dużych problemów ze względu na duże średnice przepływu. W instalacji z nowoczesnymi grzejnikami, gdzie są większe opory przepływu i dużo mniejsze średnice, odrywanie się nawet małych elementów z zanieczyszczone instalacji może skutecznie zablokować przepływy.
Polecam do czyszczenia preparat DS50, który ze względu na swoje właściwości ma silniejsze działanie właśnie na stare, mocno przylegające osady, które w tego typu instalacjach występują. Jeśli czyszczenie będzie -"on-line"- w trakcie pracy systemu, polecam je wykonać w dwóch etapach dla bezpieczeństwa instalacji.
Etap I : Ilość DS50 - 2-3% w stosunku do ilości zładu wody - czyszczenie aż do utraty koloru czerwonego wody instalacyjnej (ok 1-2 godziny), jednokrotne płukanie czystą wodą, sprawdzanie połączeń na rurach na obecność ewentualnych przecieków,
Etap II - Ilość DS50 - 1-2% w stosunku do ilości zładu wody - czyszczenie aż do utraty koloru czerwonego wody instalacyjnej lub maksymalnie 2 godziny. Jednokrotne płukanie instalacji z neutralizatorem i minimum jednokrotne czystą wodą.
W trakcie czyszczenia instalacja może grzać (szybszy efekt czyszczenia) ale nie musi - DS50 jest preparatem przystosowanym do pracy "na zimno".
Tak wyczyszczona instalacja powinna spełniać warunki do montażu nowych grzejników.

--------------
Dzień dobry! Mam problem prawdopodobnie z przepływem wody w instalacji C.O.
tzn. góra grzejników jest gorąca, a dół grzejnika zimny. Instalacja C.O. z 2000 roku składa się z: piec gazowy żeliwny, piec węglowy stalowy, instalacja miedź, grzejniki aluminiowe zabezpieczone jakąś farbą od
środka (włoskie). Jakie środki można zastosować aby wszystko było dobrze?

Odpowiedź.
Czy kocioł sie przegrzewa?, Czy w mieszkaniu jest wystarczająco ciepło? Czy wcześniej całe grzejniki były gorące?  Temperatura między górą a dołem grzejnika zawsze jest różna - wynika to z praw fizyki i podłączenia zasilania i powrotu. Inna sprawa, że miedź z aluminium "sie gryzie" tzn. dochodzi między tymi metalami do reakcji podobnej do tej w akumulatorze. Instalacje powinno sie wypłukać preparatem DS-15 SUPERFLOC lub SUPER DS a następnie zabezpieczyć preparatem COPAL CH2.
Tak na marginesie- sprawdziłbym filtry i pompę.
--------------
Chciałem zapytać jakim środkiem można przeczyścić instalacje c.o. i cwu ? Do tej pory używałem środka MB-1 ale uzupełniałem braki wody w c.o. ponieważ były wycieki i ubywało wody. Od niedawna kocioł zaczął głośno pracować i wydaje mi się że hałasy pochodzą od nagrzewnicy w momencie kiedy grzeje wode potem
ustają.
Czy uzupełnienie środka MB-1 pomoże czy też trzeba czyścić  instalacje? Ilości wody uzupełnianej były niewielkie więc czy jest możliwe że odłożył się kamień lub osad?
Odpowiedź.
MB1 to środek zabezpieczający. Jeśli kamień się już osadził to dodawanie go nie ma sensu. Najpierw instalacje trzeba wyczyścić. Wymiennik ciepła w kotle to najbardziej newralgiczna część układu i tam odkłada się najwięcej kamienia. Głośna praca i trzaski podczas podgrzewania wody to typowe objawy obecności kamienia. Instalacje c.o. można przeczyścić środkiem Super DS a c.w.u. DS3.0
 
Witam mam pytanie czym można wyczyścić rure wodną wody pitnej z rdzy.
 Przez pięć lat była odcięta woda od domu i w rurze (od przyłącza do domu) pojawiła się rdza obecnie razem z wodą płyną kawałki rdzy i woda ma zapach tej rdzy. Cała instalacja domowa została wymieniona na nową niestety to co w ziemi zostało nie ruszone. Jest tego okolo 30 metrów.
Odpowiedź. 
 Można taką rurę wyczyścić tylko pompą czyszczącą i preparatami (dostępnymi u nas) o ile jest możliwość zapewnienia w niej obiegu zamkniętego.
-----------
Czy preparat 'Super DS można stosować w celu odkamienienia układu chłodzenia w silnikach spalinowych?
Odpowiedź.
Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że SUPERFLOC DS15 nadaje się do chłodnicy bo sam stosowałem. SUPER DS może spowodować za szybkie odrywanie się kamienia a tym samym zapchanie wąskich przestrzeni w chłodnicy. Ale generalnie też by się nadawał. Pozdrawiam
-------------
Czy Super DS nadaje się do czyszczenia plastikowych(pex-a) instalacji c.w.u?
Odpowiedź.
Nie, do czyszczenia C.W.U. jest tylko DS-3.0
-----------------
Witam mam pytanko jaki produkt kupić u Państwa do czyszczenia instalacji C.O. mam grzejniki żeliwne cała instalacja ma 15 lat i zgromadził się już czarny szlam co spowodowało że piec głośno chodzi juz przy niskich temperaturach a grzejniki nie grzeją całą powierzchnią.
Odpowiedź.
Witam, Polecam Super DS lub DS50 - stężenie 1%
PS. Nawet w nowej instalacji grzejniki nie grzeją równo na całej powierzchni. Góra zawsze jest cieplejsza.
 ------------
Z tego co doczytałem do Superfloc DS-15 jest raczej środkiem do płukania niż do czyszczenia. A które środki mogłyby być typowo do czyszczenia instalacji C.O.?
Odpowiedź.
To łagodny środek czyszczący do płukania nowych i niezbyt starych instalacji gdzie jeszcze nie ma twardych osadów a tylko szlam. Można go stosować bez obawy o powstanie przecieków. Można też czyścić kwasem solnym jak ktoś chce tylko po co? Jaki środek będzie użyty zależy od stopnia zanieczyszczenia instalacji. Skoro napisał Pan, że wcześniej był tam Copal, zakładam, że instalacja nie jest zbyt zanieczyszczona - dlatego napisałem "dla świętego spokoju". Każdy środek ma pełny opis na stronach www i można, czytając opis, widząc jaką mamy instalacje, dobrać odpowiedni środek czyszczący.  DS-40 jest niedostepny. W zamian jest Super DS lub DS-50.
----------------
Czy państwa produkty czyszczące można stosować bez spuszczania wody z systemu tj. może się znajdować w systemie przez cały sezon grzewczy ??  Pozdrawiam A.
Odpowiedź.
Nie jest zalecane aby środki czyszczące pozostawały przez długi czas w instalacji gdyż zanieczyszczenia, które one usuwają - rozpuszczają mogą się ponownie wytracić.
----------
Mam klienta który chce zmodernizować swoje ogrzewanie.
Modernizacja będzie polegała na wymianie przy grzejnikach żeliwnych zwykłych zaworów na zawory termostatyczne i wymianie starego  kotła gazowego na nowoczesny kocioł gazowy kondensacyjny. Przed modernizacją chciałbym wyczyścić istniejącą instalację.
Grzejniki żeliwne, rury stalowe, kocioł stalowy gazowy, układ otwarty pompowy instalacja ma 21 lat. Orientacyjna pojemność wodna zładu 300-350 litrów.
Jaki zastosować preparat czyszczący - sposób czyszczenia On-line.
Odpowiedź.
Dziekujemy za zainteresowanie produktami naszej firmy.Rodzaj czyszczenia - zastosowanego preparatu - zalezy od stopnia zanieczyszczenia instalacji. Biorąc pod uwagę stalowe orurowanie, żeliwne grzejniki, ilośc wody i to, że instalacja pracowała w ukladzie otwartym, mozna wywnioskowac , iż jest w znacznym stopniu zaszlamiona i zakamieniona.
Proponuje dwa rodzaje preparatów czyszczących:
SuperDS - rozpuszczający szlam i lekkie osady mineralne oraz kamień kotłowy - środek bezpieczny, uniwersalny do użytku On-Line przez 2 do 14 dni. Stężenie robocze wynosi 1,5% czyli na 300-350 litrów potrzeba ok 5 litrów preparatu.
DS - 50 silny srodek czyszczący, oparty na kwasie fosforowym. Usuwa praktycznie kazdy rodzaj zanieczyszczeń od szlamów do twardych osadów kamienia kotłowego. Przy zastosowaniu On-Line stężenie robocze nie powinno przekroczyc 1-1,5% a czas czyszczenia to max 48 godz. Ilość potrzebnego preparatu na 300-350 litrów to ok 5 litrów.
----------------
Nasza firma  posiada wydział wtryskarek do tworzyw sztucznych,stosowane formy wtryskowe są schładzane wodą w układzie zamkniętym.Woda schładzana jest przez agregat ziębniczy do tem.około 15 stopni C,ilość wody w układzie to około 100 litrów,ewentualne ubytki uzupełniamy wodą z sieci wodociagowej.Instalacja wykonana jest z miedzi.
Proszę o przesłanie oferty na środek do usuniecia szlamu,rdzy oraz środek który by zapobiegał rdzewieniu form od wewnątrz.Zaznacze że formy są systematycznie sciągane z wtryskarki i są odkładane do magazynu na okres jednego do dwóch tygodni.
Odpowiedź.
Do czyszczenia instalacji mogę polecić dwa preparaty: SuperDS lub DS50 w stężeniu 1%
Zabezpieczenie form i instalacji przed rdzewieniem i odkładaniem się szlamu w trakcie pracy:
CH2 Copal
Jeśli ubytki wody są częste, a tym samym dopuszczanie wody, należy odpowiednio do ilości dopuszczanej wody uzupełniać inhibitor CH2.
Zabezpieczenie form po zdjęciu z instalacji: Nie posiadamy w ofercie takiego środka. Można sprawdzić jak formy będą sie zachowywać po kąpieli w czystym CH2 - preparat powinien na jakiś czas zabezpieczyć formy przed rdzewieniem.
------------------
Zwracam się do państwa z prośba o pomoc jesteście firmą która zajmuje się czyszczeniem i zabezpieczaniem grzewczych instalacji domowych .Mieszkam w starym budownictwie i posiadam instalacje grzewcza w postaci kotła na węgiel oraz instalacji miedzianej rozprowadzonej po mieszkaniu .Mieszkam w tym mieszkaniu już 4 lata z początku nie było problemu z ogrzewaniem ale od jakiegoś czasu zaczęły się kłopoty w postaci gromadzenia się nadmiernej ilości smoły i substancji podobnych w przewodach , oraz palenisku i w związku z tym gromadzą się w czasie dokładanie do pieca lub rozpalaniu powstaje straszne zadymienie i jest to strasznie uciążliwe .Po wystygnięciu pieca w otworach wentylacyjnych i palenisku gromadzi się straszna ilość smoły nie wiem czym to może być spowodowane zła jakością węgla ? złym   sposobem palenia ?.Proszę Was o pomoc co mam robić i czy są jakieś środki lub substancje które udrożnią przewody i ułatwia mi palenie oraz ogranicza gromadzenie się smoły w piecu oraz przewodach .
Odpowiedź.
Z opisu problemu wynika że jest problem z odprowadzaniem spalin i z ciągiem kominowym. Piec do właściwego spalania powinien mieć stały dostęp powietrza, kilka metrów sześciennych na godzinę. Najczęściej robi się to przez specjalne przewody tzw. zetki doprowadzające świeże powietrze z zewnątrz do kotła, bo z praktyki wynika,że taka ilośc powietrza nie może być dostarczana z pomieszczenia, szczególnie w zimie, kiedy rzadziej otwiera się okna i drzwi. Oprócz tego są one często specjalnie uszczelniane.
Dodatkowym problemem może być słaby ciąg kominowy. RADZIMY JAK NAJSZYBCIEJ POROZUMIEĆ SIĘ Z UPRAWNIONYM KOMINIARZEM, BO TAKA SYSTUACJA JAK OPISANA JEST NIEBEZPIECZNA I SPALINY MOGĄ DOSTAĆ SIĘ DO POMIESZCZENIA. Po wykonaniu zaleconych, niezbędnych modernizacji i profesjonalnym wyczyszczeniu komina, pozostałosci sadzy i smoły z kotła można usunąć preparatem .
-------------
Witam. Proszę o poradę jakim środkiem chemicznym mogę skutecznie wyczyścić w wymienniku kotła gazowego przestrzeń pomiędzy lamelami (zielony osad).  Z uszanowaniem  serwisant.
Odpowiedź.
Dziękujemy za zainteresowanie naszymi produktami. Rozumiem, że wymiennik jest miedziany - wnioskuję z koloru osadu (tej informacji Pan nie zamieścił a jest ona bardzo istotna, podobnie jak ta czy kocioł jest kondensacyjny czy nie, ile ma lat i czy jest podłączony do typowego komina czy jak kotły kondensacyjne posiada własny przewód powietrzno-spalinowy).
Prawdopodobnie jest to nalot typowy dla miedzi - patyna - połączony z produktami niepełnego spalania gazu oraz z mechanicznymi zanieczyszczeniami jakie dostają się do kotła wraz z zasysanym powietrzem.
Proszę sprawdzić poprawność podłączenia kotła do komina: Czy skropliny nie zalewają palnika? Jeśli kocioł podłączony do typowego komina - sprawdzić czy odprowadzenie skroplin działa prawidłowo. Jeśli wylot spalin w poziomie - sprawdzić czy kąt nachylenia nie powoduje wpływania skroplin do kotła. Może mieć to wpływ na zielone zabarwienie osadu.
Czyszczenie takiego wymiennika powinno przebiegać dwutorowo:
1. Ręczne, wstępne czyszczenie za pomocą szczotki z długim, dość twardym włosiem,
2. Czyszczenie chemiczne za pomocą preparatu Fire GZ.
 
PROBLEMY Z KOMINEM, SADZĄ, ODPROWADZANIEM SPALIN (czyszczenie strony ogniowej)

Zwracam się do państwa z prośba o pomoc jesteście firmą która zajmuje się czyszczeniem i zabezpieczaniem grzewczych instalacji domowych .Mieszkam w starym budownictwie i posiadam instalacje grzewcza w postaci kotła na węgiel oraz instalacji miedzianej rozprowadzonej po mieszkaniu .Mieszkam w tym mieszkaniu już 4 lata z początku nie było problemu z ogrzewaniem ale od jakiegoś czasu zaczęły się kłopoty w postaci gromadzenia się nadmiernej ilości smoły i substancji podobnych w przewodach , oraz palenisku i w związku z tym gromadzą się w czasie dokładanie do pieca lub rozpalaniu powstaje straszne zadymienie i jest to strasznie uciążliwe .Po wystygnięciu pieca w otworach wentylacyjnych i palenisku gromadzi się straszna ilość smoły nie wiem czym to może być spowodowane zła jakością węgla ? złym   sposobem palenia ?.Proszę Was o pomoc co mam robić i czy są jakieś środki lub substancje które udrożnią przewody i ułatwia mi palenie oraz ogranicza gromadzenie się smoły w piecu oraz przewodach .
Odpowiedź.
Z opisu problemu wynika że jest problem z odprowadzaniem spalin i z ciągiem kominowym. Piec do właściwego spalania powinien mieć stały dostęp powietrza, kilka metrów sześciennych na godzinę. Najczęściej robi się to przez specjalne przewody tzw. zetki doprowadzające świeże powietrze z zewnątrz do kotła, bo z praktyki wynika,że taka ilośc powietrza nie może być dostarczana z pomieszczenia, szczególnie w zimie, kiedy rzadziej otwiera się okna i drzwi. Oprócz tego są one często specjalnie uszczelniane.
Dodatkowym problemem może być słaby ciąg kominowy. RADZIMY JAK NAJSZYBCIEJ POROZUMIEĆ SIĘ Z UPRAWNIONYM KOMINIARZEM, BO TAKA SYSTUACJA JAK OPISANA JEST NIEBEZPIECZNA I SPALINY MOGĄ DOSTAĆ SIĘ DO POMIESZCZENIA. Po wykonaniu zaleconych, niezbędnych modernizacji i profesjonalnym wyczyszczeniu komina, pozostałosci sadzy i smoły z kotła można usunąć preparatem .

Witam. Proszę o poradę jakim środkiem chemicznym mogę skutecznie wyczyścić w wymienniku kotła gazowego przestrzeń pomiędzy lamelami (zielony osad).  Z uszanowaniem  serwisant.
Odpowiedź.
Dziękujemy za zainteresowanie naszymi produktami. Rozumiem, że wymiennik jest miedziany - wnioskuję z koloru osadu (tej informacji Pan nie zamieścił a jest ona bardzo istotna, podobnie jak ta czy kocioł jest kondensacyjny czy nie, ile ma lat i czy jest podłączony do typowego komina czy jak kotły kondensacyjne posiada własny przewód powietrzno-spalinowy).
Prawdopodobnie jest to nalot typowy dla miedzi - patyna - połączony z produktami niepełnego spalania gazu oraz z mechanicznymi zanieczyszczeniami jakie dostają się do kotła wraz z zasysanym powietrzem.
Proszę sprawdzić poprawność podłączenia kotła do komina: Czy skropliny nie zalewają palnika? Jeśli kocioł podłączony do typowego komina - sprawdzić czy odprowadzenie skroplin działa prawidłowo. Jeśli wylot spalin w poziomie - sprawdzić czy kąt nachylenia nie powoduje wpływania skroplin do kotła. Może mieć to wpływ na zielone zabarwienie osadu.

Czyszczenie takiego wymiennika powinno przebiegać dwutorowo:
1. Ręczne, wstępne czyszczenie za pomocą szczotki z długim, dość twardym włosiem,
2. Czyszczenie chemiczne za pomocą preparatu Fire GZ.

INNE ZASTOSWANIA NASZYCH PREPARATÓW
Czy preparat 'Super DS można stosować w celu odkamienienia układu chłodzenia w silnikach spalinowych?
Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że SUPERFLOC DS15 nadaje się do chłodnicy bo sam stosowałem. SUPER DS może spowodować za szybkie odrywanie się kamienia a tym samym zapchanie wąskich
Witam
mam następujące pytanie.....najpierw może przybliże problem:
instalacja c.o otwarta z naczyniem wyrównawczym, w listopadzie na skutek remontu została wymieniona częśc instalacji (ze starych 25 letnich rur na nowe miedziane oraz ze starych żeliwnych grzejników na nowe aluminiowe, została spuszczona cała woda na ok 3 tygodnie(część kaloryferów żeliwnych została po staremu) obecnie instalacja składa się z rur miedzianych (prawie wszystkich) kilku starych kaloryferów żeliwniaków oraz nowe grzejniki aluminiowe (IDMAR).
Zaznaczam że nie ma bezpośredniego połączenia aluminium miedź---wszędzie są stalowe części, piec miałowy z pompką. a teraz pytanie.. jaka jest przyczynapowstających gazów w grzejnikach-- codziennie musze odgazowywać grzejniki... na początku myślałem że je odpowietrzam...ale po 2 miesiącach wysżło że je odgazowywuje..(płomień). moi instalatorzy którzy niejednokrotnie robili takie instalacje teraz rozkładają ręce i mówią że niespotkali takiego przypadku zaznaczam że odgazowywuje tylko grzejnik znajdujące się na piętrze domu..na parterze i w piwnicyproblem niewystępuje
Jak temu zaradzić ?
pozdrawiam
 
Witam serdecznie. Jestem serwisantem kotłów gazowych. Od kilku miesięcy zauważalne staje się zjawisko wytrącania czarnych skrystalizowanych płytek, w wodzie grzewczej, szczególnie w instalacjach z kotłami kondensacyjnymi. Konfiguracje instalacji grzewczych bywają złożone: stalowy wymiennik w kotle kondensacyjnym, miedziane orurowanie tegoż kotła, rurociągi z pex'a lub alupex'a, stalowe grzejniki(a stal kiepska) i mosiężna armatura zaworowa. Moje pytanie dotyczy inhibitora COPAL CH 2: czy ten preparat jest na tyle skuteczny, aby opisane zjawiska wyeliminować? Bywają sytuacje, że po trzech miesiącach użytkowania kotła, zatkany jest wymiennik płytowy i zapłacić musi klient, bo nie podlega to obowiązkowi gwarancyjnemu. Może warto wydać 200 zł na inhibitor, zamiast płacić serwisowi?


Szukaj w podkategoriach
"Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki cookies."

 
STRONA GŁÓWNA

Oprogramowanie sklepu: Netidea - strony internetowe gdańsk
Copyright (C) 2002-2010
Strona została wygenerowana w czasie: 0.077 sek.