INFOLINIA 22 219 6462  od 9 do 17
 
Nie jesteś fachowcem? Chcesz usprawnić instalację c.o.,ciepłej wody- zanim zadzwonisz przeczytaj!
Jesteś odbiorcą biznesowym?
Aby uzyskać poradę, poznać swoje ceny zakupu -zarejestruj się tutaj.
Kontakt;  ferdom@britex.pl

REJESTRACJA I LOGOWANIE
Email:

Hasło:


KOSZYK - PODGLĄD
Na razie jest pusto
INFORMACJE O TWOIM ZAMÓWIENIU
SZUKAJ NA STRONIE
Wpisz tekst
[ Zaawansowane ]
Przedstawicielstwo FERDOM Ltd, UKpc305 zestaw serwisanta


MIEDŹ I ALUMINIUM W INSTALACJI C.O. - porady

MIEDŹ I ALUMINIUM W JEDNEJ INSTALACJI - PROBLEMY

Instalacje miedziano - aluminiowe (instalacja miedziana, grzejniki aluminiowe) są dość popularne, lecz z punktu widzenia technicznego nie powinny być wykonywane. Między miedzią i aluminium tworzy się tzw. ogniwo elektrolityczne (podobnie jak w akumulatorze). Połączenie takie w dość krótkim czasie powoduje korozję elektrolityczną i galwaniczną. Pisząc prostym zrozumiałym językiem aluminium się utlenia, rozszczelniając połączenia gwintowane, a rury miedziane zarastają nalotem (produkty utleniania się aluminium).

 

   Jedynym możliwym zabezpieczeniem przed takim procesem jest użycie środka, który zapobiega tworzeniu się takiego ogniwa. Tego typu preparatem jest FERDOM CH2 lub FERPRO CH3. Preparaty te działają na zasadzie pasywacji anodowej chroniąc powierzchnię metali. Tworzy warstwę ochronną na powierzchni nie dopuszczając do przepływu jonów i tym samym zatrzymuje proces korozji nawet do 1000 razy w porównaniu do instalacji bez płynu chroniącego.

   Kilku producentów grzejników aluminiowych deklaruje możliwość podłączania ich produktu do instalacji miedzianej ze względu na fabryczne zabezpieczenia przed korozja bimetaliczną. Proszę sprawdzić czy potwierdzają w swojej literaturze technicznej te twierdzenia badaniami lub atestem Instytutu Techniki Budowlanej w Warszawie (instytucja odpowiedzialna w Polsce w tym zakresie). Jeżeli nie, to jak mówią papier wiele zniesie....Dodatkowo musimy jednak pamiętać, iż takie zabezpieczenia są nietrwałe i nawet w momencie montażu (gwinty) mogą być uszkodzone. Dla wyjaśnienia należy stwierdzić jednak że pojawiły się w Europie grzejniki aluminiowe z wbudowanymi rurami stalowymi, przez co woda nie ma kontaktu z aluminium- ale to jeszcze rzadkość w Polsce (w 2015 r.), minusem tych grzejników jest natomiast moc zmniejszona prawie o połowę.

   Stosowanie tzw. przekładek, czyli nie łączenia bezpośredniego miedzi i aluminium (połączenia za pomocą zaworów z innych metali) nie zapobiega możliwości korozji, ponieważ ogniwo tworzy się nie tylko między miedzią i aluminium, ale praktycznie między wszystkimi rodzajami metali. Dodatkowo miedź jest wypłukiwana przez wodę i jej elementy krążą w wodzie po całej instalacji.

    Aby przekonać się, w jaki sposób oddziaływuje na siebie miedź i aluminium proponujemy przeprowadzić doświadczenie i połączyć ze sobą na tzw. Skrętkę dwa przewody: miedziany i aluminiowy o podobnych średnicach i pozostawić je na kilkanaście dni. Połączenie stanie się luźne, skorodowane z nalotami.


UWAGA. Przed zabezpieczeniem instalacji inhibitorem - należy zrobić z nią "porządek" czyli;

a) Instalacja nowa - Wypłukać wodą wodociągową i zneutralizować  - pozostałe w grzejnikach i rurach smary i preparaty konserwujące, opiłki miedzi które powstają przy cięciu rur, pozostałości topnika, lutu i innych preparatów instalatorskich oraz usunąć zanieczyszczenia stałe z instalacji. Do instalacji domowych stosować FERDOM DS-15 lub FERDOM Super-DS.
b) Instalacja istniejąca - Wypłukać wodą wodociągową i wyczyścić chemicznie. Te same powody co powyżej plus usunięcie i zneutralizowanie powstałych w czasie pracy instalacji; osadów, zgorzelin, produktów korozji, możliwych skażeń biologicznych. Do instalacji domowych stosować FERDOM Super-DS. Także możliwość wyczyszczenia instalacji c.o. pompą czyszczącą z użyciem profesjonalnych preparatów FERPRO - przez przeszkolonego instalatora.


Jak wyczyścić i zabezpieczyć instalację?

 

 

 Szukaj w podkategoriach
"Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i polityki cookies."

 
Bezpieczne zakupy
STRONA GŁÓWNA | Polityka cookies. Korzystanie z serwisu oznacza.. | REGULAMIN

Oprogramowanie sklepu: Netidea - strony internetowe gdańsk
Copyright (C) 2002-2010
Strona została wygenerowana w czasie: 0.041 sek.